Osobom interesującym się tematem bezpieczeństwa w sieci oraz aktywnym użytkownikom Internetu może się wydawać, że na temat cyberbezpieczeństwa powiedziano już wszystko, a informacje te dotarły do niemal każdego. Mimo to codziennie zdarzają się kradzieże pieniędzy autoryzowane danymi pozyskanymi przez cyberprzestępców.

Namiastką informującą o skali z jaką mamy aktualnie do czynienia mogą być dane zebrane przez zespół CRIST KNF, który podaje, że tylko w II kw. 2021 pojawiło się 1300 domen wyłudzających dane od użytkowników. Warto jednak pamiętać, że fałszywe domeny to tylko jedna z wielu możliwości wyłudzania danych. Cyberprzestępcy dysponują bowiem arsenałem narzędzi, wśród których aktualnie królują te wykorzystujące różne formy socjotechniki.

Co możemy zrobić? Przede wszystkim ostrzegać i edukować pracowników i Klientów. Dlatego też dziś proponujemy Państwu zapoznanie się z kilkoma grafikami, które przedstawiamy poniżej.

 

1. Jak się chronić przed oszustwem na OLX?

2. Jak hakerzy wykorzystują socjotechnikę?

3. Jak utworzyć bezpieczne hasło?

4. Sześć złotych zasad bezpieczeństwa w mediach społecznościowych

5. Jak się chronić przed złośliwym oprogramowaniem?

6. Jak wygląda krajobraz bezpieczeństwa polskiego Internetu?

 

Korzystając z kart bankomatowych należy pamiętać o:

  • nie zapisywaniu numeru PIN;
  • nie trzymaniu numeru PIN i karty w jednym miejscu;
  • nie udostępnianiu numeru PIN i karty innym osobom;

Zgubiona lub skradziona karta VISA, MASTERCARD?

Fakt taki należy niezwłocznie zgłosić telefonicznie: +48 22 515 31 50 lub +48 828 828 828 czy też osobiście w dowolnej jednostce Spółdzielczej Grupy Bankowej lub Banku Spółdzielczego. Im szybciej zastrzeżesz utraconą kartę, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo wystąpienia strat, powstałych w wyniku jej nieuczciwego wykorzystania!